78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – Wystawka księgozbioru w BP Ryglice

Największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej  wybuchł 78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już dziewiąty raz organizuje z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu https://liblink.pl/5Gqt48OuRX.
Żonkil stał się symbolem walczących w tym zrywie. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
Warto odwiedzić naszą Wystawkę i sięgnąć po dziecięcą literaturę z tamtego okresu, aby w dostępny sposób przekazać ją najmłodszym czytelnikom.
Zapraszamy do biblioteki.