„Dzieci Ireny Sendlerowej. Historia życia bohaterki” – prelekcja w Joninach

Dnia 8 czerwca 2018 roku o godz. 1030  w Szkole Podstawowej w Joninach, po powitaniu przez Pana Dyrektora tej szkoły Pani Prelegentki i wszystkich zebranych na sali rozpoczęło  się spotkanie mające przybliżyć zebranym historię życia Ireny Sendlerowej. Wykład poprowadziła Pani Urszula Szuster, ciekawie opisując jej bohaterskie dokonania jakimi było ratowanie dzieci żydowskich z getta z narażaniem własnego życia. Prelekcji tej wysłuchali uczniowie klas od III – VII oraz panie  wychowawczynie, wszystkich zebranych było 40 osób.

Pani Urszula zaczęła opowieści o bohaterce Irenie Sendlerowej od tego, że urodziła się ona 15 lutego 1910 roku , a zmarła 12 maja 2008 roku.   Pani Urszula opowiedziała o tym, że nasza bohaterka poświęcała życie na ratowanie Żydów, głównie dzieci żydowskich podczas okupacji hitlerowskiej. Była osobą odważną, z poświęceniem oddającą się tej sprawie, energiczną, pomysłową i skromną. Dla nas wzór heroizmu i poświęcenia na rzecz ludzkości polskiej i żydowskiej, chociaż ona sama nie uważała się za bohaterkę. Wraz z grupą współpracujących z nią osób uratowała 2.500 dzieci z warszawskiego getta.

O czynach Ireny Sendlerowej dowiedziała się Ameryka i Polska w 2001 roku. Wtedy to cztery uczennice amerykańskiej szkoły przyjechały do Warszawy na spotkanie z Panią Ireną, bohaterką napisanej przez siebie sztuki pt. ”Holocaust. Życie w strachu”. Z domu rodzinnego wyniosła dwie zasady: najważniejsze w życiu jest to jakim jesteś człowiekiem i pomagać każdemu kto jest w potrzebie – uczył ją tego ojciec będący lekarzem, który w Otwocku otworzył sanatorium  przeciw gruźlicy.

Podczas działań w których brała udział nie brakło złych przygód. Irenę aresztowano 20 października 1943 roku (udało się jej ukryć kartotekę  na której były nazwiska osób, o których – gdyby się dowiedzieli Niemcy – to by wszyscy zginęli). Na Pawiaku była torturowana podczas przesłuchań, ale nie wydała nikogo, a gestapowcy nie zorientowali się jak ważną osobę złapali. Irenę jednak uratowano, ale do oficjalnej wiadomości podano, że została rozstrzelana. Zmieniła nazwisko na Klara Dąbrowska i wróciła do pracy konspiracyjnej. Podczas Powstania Warszawskiego działała w punkcie PCK przekształconym w szpital.

Jako ciekawostkę Pani Urszula podała zebranym, że pierwszy na świecie pomnik Ireny Sendlerowej odsłonięto w 2014 roku w Moskwie, a w Holandii na cześć Ireny nazwano jeden z tulipanów (czerwona odmiana). Córka bohaterki uważa, że mama dzieliła się sobą z całym światem. Gdy wybuchła wojna miała 29 lat. To była matka całego świata. Na medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata wyryte są słowa: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

Spotkanie w bardzo miłej atmosferze dobiegło końca, wszyscy byli zadowoleni, a Pan Dyrektor Szkoły Podstawowej w Joninach serdecznie podziękował Pani Urszuli za przybycie, długoletnią współpracę i wygłoszenie prelekcji oraz Pani Marii z GBP w Ryglicach za  zaproszenie prelegentki do szkoły w Joninach.

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast