„Emocje są ważne” – biblioterapia w kl. 1a Szkoły Podstawowej w Ryglicach

Zajęcia biblioterapii „Emocje są ważne”

Co to są emocje?

To stan emocjonalny wyrażający: radość, smutek, ciekawość, podniecenie, strach, gniew, złość, rozżalenie czy zazdrość. Z całą mocą można stwierdzić, że emocje odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim życiu. Nie ma na świecie człowieka, który by ich nie odczuwał. Jak wiadomo uczuć i emocji nie należy lekceważyć lecz trzeba się z nimi zaprzyjaźnić i w odpowiedni sposób je kontrolować.

W dniu 8 czerwca (wtorek) uczniowie klasy 1a Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ryglicach spotkali się z panią bibliotekarką z Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryglicach, która przeprowadziła zajęcia biblioterapii pt.: „Emocje są ważne”.

Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tematem i znakomicie rozpoznawały stany emocjonalne przedstawione na obrazkach. Po wysłuchaniu opowiadania „Sam na placu zabaw: książka o stanach lękowych” rozmawialiśmy o przeżyciach bohaterów książki i zgodnie uczniowie uznali, iż przysłowie „Strach ma wielkie oczy” najbardziej pasuje do przeczytanej książki. Przysłowie to mówi nam, że to czego się boimy jest najczęściej wyolbrzymiane przez nas samych i że pewne rzeczy nie są tak straszne jak nam się wydaje. Bawiliśmy się też „Kostką uczuć” opowiadając i naśladując emocje znajdujące się na kostce.

W końcowej fazie zajęć czas umilał nam pomocnik biblioteczny robot Photon, który uczy poprzez zabawę. Edi pomagał dzieciom w nazywaniu i okazywaniu emocji. Zajęcia zakończyły się wspólną fotografią.

W zajęciach udział wzięło 16 uczestników.

Zdjęcia z zajęć: https://www.facebook.com/BibliotekawRyglicach