Gazetka „Alternatywny Nobel 2018” w Zalasowej

12 października w sztokholmskiej Bibliotece Miejskiej Akademia Szwedzka po raz pierwszy i ostatni przyznała Nową Nagrodę Literacką (The New Prize in Literature), zwaną alternatywnym Noblem. Laureatką tej nagrody została 81-letnia Maryse Condé, jedna z najwybitniejszych francuskojęzycznych pisarek pochodząca z Gwadelupy. Alternatywny Nobel ma być przekazany laureatce 9 grudnia 2018r.
Prawdziwy Nobel w dziedzinie literatury w tym roku nie został przyznany, co było spowodowane efektem skandalu o podłożu erotycznym i etycznym.

Maryse Condé urodziła się 11 lutego 1937 r., w Gwadelupie na Karaibach. Jest jednym z najważniejszych literackich głosów z tej części świata.
Napisała 15 powieści, sześć sztuk teatralnych, liczne publikacje naukowe, jest także uznaną autorką literatury dziecięcej. Studiowała na Sorbonie, a później pracowała jako nauczycielka w Gwinei, Ghanie i Senegalu. Była również wykładowczynią akademicką w Stanach Zjednoczonych i we Francji oraz współpracowniczką BBC.
Była wielokrotnie nagradzana, przede wszystkim w świecie frankofońskim, m.in.w 1986 r. zdobyła Grand Prix Littéraire de la Femme za wydaną również w Polsce powieść „Ja, Tituba, czarownica z Salem” (1986, wyd. pol. 2007, tłum. Krystyna Arustowicz) .

Zadebiutowała pierwszą powieścią „Heremakhonon” opublikowaną w wieku 39 lat w roku 1976.
Sławę przyniosła jej dwuczęściowa saga „Ségou” („Segu”) wydana w połowie lat 80. Ta opowieść o historii terenów dzisiejszego Mali stała się we Francji literackim bestsellerem i jedną z najgłośniej dyskutowanych książek.
W 1988 r. jej twórczość doceniła Akademia Francuska, przyznając jej swoją nagrodę.