Instrukcja korzystania z katalogu on – line

                                Załącznik  do regulaminu korzystania  

                                ze zbiorów  i usług w GBP w Ryglicach

INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ELEKTRONICZNEGO ORAZ ZARZĄDZANIE KONTEM CZYTELNIKA W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RYGLICACH

Katalog OPAC (z ang. Online Public Access Catalog) to dostępny przez Internet katalog zbiorów biblioteki.

Moduł SOWA OPAC dostępny jest dla systemu SowaSQL Standard. Najważniejsze jego funkcje to:

 • przeszukiwanie i przeglądanie katalogu bibliotecznego,
 • prezentacja dostępności pozycji do wypożyczenia,
 • dostęp do konta czytelnika (dostęp do danych osobowych, informacji o wypożyczeniach, opłatach, itp.),
 • możliwość samodzielnej rejestracji czytelnika w bibliotece,
 • możliwość dokonywania operacji samoobsługowych takich jak: wypożyczenia, zapisanie się na kolejkę oczekujących na książkę, prolongatę wypożyczenia,
 • integracja z portalem e-usług bibliotecznych – https://w.bibliotece.pl – pozwalająca na ocenianie i recenzowanie książek

SOWA OPAC został utworzony w technologii RWD co oznacza, że sam wykrywa i dopasowuje się do wielkości urządzenia, na którym działa. Dzięki temu jest wygodny zarówno na komputerze, jak i na tablecie czy smartfonie.

 1. Wyszukiwanie książek w katalogu.

Przeglądanie katalogu elektronicznego w systemie SowaSQL Standard jest możliwe przez Internet. Można sprawdzić, czy interesująca nas książka znajduje się w zbiorach Biblioteki i czy jest aktualnie dostępna. W tym celu należy wejść na stronę Biblioteki: www.bibliotekaryglice.pl lub bezpośrednio na stronę : https://ryglice-gbp.sowa.pl

W wyszukiwarce w górze strony są zakładki: nowości, historia, pomoc, konto, natomiast po środku strony znajduje się filtr. Po wskazaniu jednego z podstawowych kryteriów wyszukiwania, np. autor, tytuł, wydawca, tytuł serii. Pełna lista kryteriów wyszukiwania wyświetli się po kliknięciu myszką w jedno z wyżej wymienionych pól. Wielkość liter wprowadzanych do okien wyszukiwarki nie ma znaczenia.

Każdy opis książki zawiera informację, w której Bibliotece książka się znajduje. W tym celu należy rozwinąć pole widok znajdujące się u dołu strony pośrodku formularza i zaznaczyć opcję rozmieszczenie egzemplarza. Aby przejść do nowego wyszukiwania należy ponownie kliknąć w przycisk „wyszukiwanie zaawansowane”.

Po zakończeniu działań na swoim koncie  należy kliknąć „wyloguj”.

 1. Rezerwowanie i zamawianie książek oraz zarządzanie kontem czytelnika
 2. KONTO CZYTELNIKA – Każdy Czytelnik zarejestrowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ryglicach, posiadający kartę czytelnika, może w dowolnym momencie, po zalogowaniu się, sprawdzić stan swojego konta. Może również skorzystać z opcji rezerwowania i zamawiania książek.
 3. Czytelnik na swoje konto loguje się poprzez podanie: loginu, tj. osobistego adresu poczty e-maila( podanego do karty zapisu), )/ lub numeru karty zapisu ( składającej się z 8 cyfr, np.00003654). Logowanie jest potwierdzone hasłem.
 • Jeśli wcześniej Czytelnik miał dostęp do swojego konta, ale nie pamięta hasła, to należy kliknąć  w „zapomniałem hasło” i wtedy system wygeneruje na podaną pocztę e-mail  nowe hasło.
 • Jeśli Czytelnik po raz pierwszy chce się zalogować na swoje konto  i podał osobisty adres poczty e-mailato w Bibliotece bibliotekarz generuje w systemie  jednorazowe hasło startowe, które  automatycznie system przesyła na podany osobisty e-mail. Dalej Czytelnik postępuje zgodnie z poleceniami. Po wejściu na swoje konto-należy od razu zmienić hasło dostępu ( na czerwono widnieje napis –„konto zablokowane”).
 • Jeśli Czytelnik nie posiada osobistego konta lub jest niepełnoletni, ale podał adres poczty do powiadomień– to dostęp do takich kont następuje poprzez wpisane numeru karty zapisu  ( składający się z 8 cyfr, np.00003654, który można uzyskać od Bibliotekarza). Po wpisaniu  numeru czytelnika  jako loginu, należy kliknąć „zapomniałem hasło” i wtedy pojawia się  „Pole kontrolne” ( nazwisko i imię),”wartość kontrolna” –tam należy wpisać  nazwisko i imię, następnie zaznacz ikonkę „nie jestem robotem” oraz „wyślij”.

Na podany adres e-maila przesłany zostanie automatycznie link w który należy kliknąć. Pojawia się napis „ Operacja wykonana poprawnie. Informacje dotyczące nowego hasła zostaną wysłane na podany adres e-mail”. Należy jeszcze raz wejść na pocztę i skopiować wygenerowane jednorazowe hasło, które wpisuje się w otwartym oknie (link z poczty). Należy nacisnąć „zaloguj”. Wtedy otwiera się konto Czytelnika z informacja” konto zablokowane” i trzeba zmienić hasło po dokonaniu tej czynności konto czytelnika jest dostępne.

 

Po poprawnym zalogowaniu czytelnik ma możliwość:

 • edytowania danych ( TWÓJ PROFIL) – poprawienia danych teleadresowych,
 • sprawdzenia tytułów książek wypożyczonych oraz przewidzianych terminów zwrotu(WYPOŻYCZONE, ZWRÓCONE),
 • dokonania rezerwacji lub zamówienia książek na podstawie katalogu internetowego(OCZEKUJĄCE),
 • prolongowania książek wypożyczonych, sprawdzenia historii wypożyczeń, ROZLICZEŃ, zadawania PYTAŃ oraz wejścia na portal w.bibliotece.pl

 

 1. Rezerwacja i zamawianie.

REZERWACJA – odłożenie dowolnego, dostępnego w bibliotece egzemplarza książki. Chcąc zarezerwować dany egzemplarz należy obok opisu bibliograficznego książki wybrać link „ wypożycz ”. Czytelnik zobowiązany jest odebrać zarezerwowaną książkę w ciągu 7 dni roboczych. Po tym czasie rezerwacja będzie skasowana. Rezerwować książki można całodobowo.
ZAMAWIANIE – odnosi się do książek aktualnie niedostępnych w bibliotece, np. wypożyczonych przez innego Czytelnika. Czytelnik ustawia się w tzw. kolejce po książkę. Chcąc zamówić dany egzemplarz Czytelnik wybiera znajdujący się obok opisu bibliograficznego link „zapisz”. O dostępności zamówionej książki Czytelnik zostanie powiadomiony automatycznie pocztą elektroniczną na podany wcześniej bibliotekarzowi adres e-mail. Po otrzymaniu informacji, że dany egzemplarz wrócił do Biblioteki, Czytelnik zobowiązany jest odebrać go w ciągu 7 dni roboczych. Po tym czasie zamówienie będzie skasowane. Zamawiać książki można całodobowo.

 1. Przedłużenia/prolongata wypożyczonych książek.

PROLONGOWANIE –samodzielnie można dokonać tej operacji po zalogowaniu  się na swoje konto. Po pokazaniu się listy wypożyczonych książek trzeba kliknąć na słowo ”prolonguj”. Książka nie zostanie przedłużona gdy:

 • limit przedłużeń został wyczerpany (czytelnik może przedłużyć termin zwrotu zbiorów dwa razy),
 • pozycja ta posiada zamówienie,
 • konto czytelnika zostało zablokowane,
 • upłynął termin zwrotu zbiorów bibliotecznych.
 1. PRZYPOMNIENIE ZA POMOCĄ POCZTY ELEKTRONICZNEJ o zbliżającym się m.in. terminie zwrotu książek. System wysyła automatycznie na podane osobiste e-maile do Czytelników, którzy:
 • wypożyczyli książki i dobiega końca termin ich wypożyczenia,
 • przetrzymali książki, przypominając o konieczności zwrotu egzemplarzy,
 • zamówili w bibliotece książkę, która była w danej chwili niedostępna: po zwróceniu
 • egzemplarza przez innego czytelnika, system wysyła e-maila do pierwszej osoby w kolejce oczekujących na książkę, zawiadamiając ją o możliwości odebrania książki w bibliotece,
 • nie zgłosili się po odbiór książki zarezerwowanej /odłożonej/ w bibliotece.

III. Portal w.bibliotece.pl

Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach przystąpiła do ogólnopolskiego portalu e-usług bibliotecznych – w.bibliotece.pl. Portal dedykowany jest wszystkim Czytelnikom zainteresowanym wymianą informacji na temat książek, regionaliów, dokumentów multimedialnych i innych zbiorów gromadzonych w bibliotekach publicznych. Zbiory naszej biblioteki są już dostępne w serwisie, dlatego zachęcamy do korzystania z bogatej oferty portalu.

Portal umożliwia naszym Czytelnikom:

 • jednoczesne przeszukiwanie zbiorów wszystkich bibliotek prezentowanych w serwisie,
 • grupowanie różnych wydań tego samego dzieła,
 • ocenianie, recenzowanie i rekomendowanie interesujących książek,
 • dyskusję w grupach tematycznych z czytelnikami o podobnych zainteresowaniach,
 • dzielenie się opiniami, sugestiami, uwagami na temat przeczytanych książek,
 • prowadzenie i komentowanie blogów,
 • zapisanie się do wybranej biblioteki.

Wejście do portalu http://w.bibliotece.pl/ lub przez konto czytelnika- jest całkowicie darmowe.

Print Friendly, PDF & Email

Keyboard Shortcuts

g then h → home Go to front page
g then l → login Go to login page
g then d → dashboard Go to admin dashboard
g then c → comment Go to comment edit page
g then t → themes Go to themes page
g then p → plugins Go to plugins page
g then u → users Go to users page
g then s → settings Go to settings page
? → help Toggle the help area
/ → search Focus the search box
d → debug Toggle the debug bar
r → reload Reload the current page
e → edit Edit current post
p then a → post all All post listing
p then n → post new Create new post
Shift + p then a → page all All page listing
Shift + p then n → page new Create new page
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast