„Nasze emocje – co zrobić ze złością”

W dniu 1 października do Biblioteki w Ryglicach zostały zaproszone przedszkolaki z grupy „Pracowite pszczółki” z Publicznego Przedszkola w Ryglicach wraz z wychowawczyniami.
Tematem przewodnich naszych zajęć były „Emocje”. Wstępem do zajęć była krzyżówka, którą wspólnie rozwiązaliśmy. W hasłach pojawiły się ważne uczucia dla każdego przedszkolaka. Po krótkiej rozmowie, wysłuchaliśmy piosenkę pt. „Co czuje miś?”. Obejrzeliśmy prezentacje multimedialną pt. „Co przedstawia ta mina?”. Wśród wyświetlanych zdjęć przedszkolaki bezbłędnie rozpoznały emocje: strach, zazdrość, radość, złość, znudzenie czy nieśmiałość. Głośno przeczytaliśmy bajkę „Lew Staszek i siła uważności”. Książeczka jest podręcznikiem radzenia sobie ze złością, gniewem i rozczarowaniem. Nad naszymi głowami codziennie pojawiają się chmury, które ciężko rozgonić… Złościmy się, gdy nam coś nie wychodzi, gdy inni nie zgadzają się z nami, gdy musimy zmienić nasze plany. Lew Staszek i jego mądry ojciec wskazują nad drogę do odzyskania spokoju – siła uważności sprawia, że rozgoryczenie mija, a my stajemy się bardziej zrównoważeni i otwarci na piękno świata. Wspólnie uznaliśmy, że nie warto się złościć, ładniej wyglądamy, gdy się uśmiechamy. Jako podsumowanie zajęć wykonaliśmy drzewko emocji, każdy przedszkolak namalował swój dzisiejszy nastrój. Jak się okazało na drzewku zawisły same zadowolone minki.
Przedszkolaki wypożyczyły bajeczki, które wspólnie przeczytają w przedszkolu, a na pamiątkę otrzymały zakładki do książki, tak aby wiedziały, że nie zagina się karteczek w książkach. W zajęciach uczestniczyło 14 dzieci. Pawłowicz Edyta

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast