Lekcja biblioteczna pt. „Zuźka i Tunio poznają Internet”- BP w Lubczy

W Bibliotece Publicznej w Lubczy 21 lutego 2020 r. odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów kl. III miejscowego  Zespołu Szkół, która wpisała się w ogólnopolskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Ideą zajęć pt. „Zuźka i Tunio poznają Internet” było przedstawienie dzieciom podstawowych mechanizmów funkcjonowania Internetu oraz propagowanie wśród najmłodszych internautów zasad bezpiecznego i efektywnego korzystania z sieci, przy zastosowaniu popularnych i lubianych przez dzieci metod, m. in. kreskówek i łamigłówek. W trakcie lekcji bibliotecznej omówiono problematykę internetowych zagrożeń, czyli szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz zagadnienia związane z ochroną danych osobowych, a także zasady kulturalnego zachowania w Internecie (netykieta). Głównym elementem zajęć były kreskówki, prezentujące przygody Zuźki i Tunia – młodych internautów.  

Najpierw obejrzeliśmy kreskówkę pt. „Internet”. Na jej podstawie wspólnie wypracowaliśmy definicję Internetu i zastanawialiśmy się, do czego możemy go używać. Kolejna kreskówka pt. „Wyszukiwarka” pokazała nam, że są specjalne strony, które ułatwiają użytkownikom szukanie informacji w Internecie. Jednak nie wszystko, co tam znajdziemy jest prawdą, dlatego znalezione informacje najlepiej sprawdzić w kilku źródłach. Uczniowie  mogli przekonać się, jak wygląda wyszukiwanie informacji w sieci wykonując proste zadanie. W tym celu  zostali podzieleni na cztery grupy, z których każda otrzymała jeden temat, do którego należało znaleźć w rozsypance zdaniowej odpowiednie informacje. Okazało się, że nie wszystkie wiadomości związane z konkretnym tematem były prawdziwe i wartościowe, choć na pierwszy rzut oka tak wyglądały. Kreskówka nosząca tytuł „Poczta elektroniczna” wyjaśniła nam, na jakiej zasadzie działa poczta elektroniczna i co jest potrzebne, aby z niej korzystać. Po obejrzeniu kreskówki uczniowie przećwiczyli indywidualnie tworzenie bezpiecznego loginu i hasła do konta e-mail, pamiętając o zasadach przekazanych w kreskówce, czyli o tym, że login nie powinien zdradzać naszego imienia, nazwiska, wieku, adresu, a hasło powinno być długie, składać się z ciągu dużych i małych liter oraz cyfr. W następnej kreskówce pt. „Czat” Zuźka i Tunio wyjaśnili, że dzięki czatom można nawiązać kontakt z każdym, kto jest podłączony do sieci. Tylko że nie zawsze wiadomo, z kim tak naprawdę rozmawiamy. Dlatego nie powinniśmy ufać osobom poznanym w Internecie. Dzieci nigdy nie powinny podawać obcym swoich danych osobowych, przesyłać zdjęć, a także umawiać się na spotkania z osobami znanymi jedynie z Internetu. Trzecioklasiści wzięli udział w eksperymencie, który obrazował, że dane osobowe to coś bardzo szczególnego, dzięki czemu można łatwo rozpoznać daną osobę w sieci. Bibliotekarka zadawała uczniom pytania, na które odpowiadali podnosząc ręce do góry. I tak ręce podnosili ci, którzy np. mają niebieskie oczy, mają rodzeństwo, lubią pizzę, piłkę nożną, mają w domu jakieś zwierzątko, itp. W końcu padło pytanie o tych, którzy nazywają się tak, jak pani bibliotekarka. Z oczywistych powodów tylko jedna ręka była w górze. Konkluzja płynąca z eksperymentu była następująca : niektóre informacje na nasz temat (kolor oczu, zainteresowania, ulubione zabawy) nie wyróżniają nas, natomiast inne pozwalają nas łatwo rozpoznać – to są dane osobowe. 

Na koniec zajęć rozmawialiśmy na temat zasad dobrego zachowania w Internecie, czyli tzw. netykiety. Uznaliśmy, że w sieci, jak i w świecie rzeczywistym, należy zachowywać się kulturalnie, nie wolno kłócić się i obrażać innych internautów. Obowiązuje” złota” zasada – zachowuj się wobec innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali wydrukowaną netykietę do wklejenia w zeszytach. 

Mirosława Trojan 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast