Misie w literaturze dziecięcej – prelekcja w Joninach

W dniu 14 maja 2018 roku o godz. 10.45 odbyło się spotkanie z przedszkolakami oraz uczniami klas od 0 do  III w Szkole Podstawowej  w Joninach. Prelekcję prowadziła Pani Urszula Szuster, w spotkaniu uczestniczyły 42 osoby.

Spotkanie dotyczyło misiów jak mówi sam tytuł: „Misie w literaturze dziecięcej”. Pani Urszula mówiła bardzo interesująco o sympatycznych niedźwiadkach występujących w wielu baśniach i bajkach. Są najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają przeważnie pluszowe, służą dzieciom także jako fantastyczne przytulanki. 

Dzieci dowiedziały się, że historia pluszowego misia zaczęła się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Roosevelt będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był C. Berryman, który narysował tą historię. Gdy rysunek ten zobaczył w gazecie właściciel sklepu z zabawkami wpadł na pomysł, by wykonać kilka zabawek przedstawiających misia. Misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy – i tak się nazywają do tej pory.

Już ponad 100 lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. Pluszowe misie doczekały się swojego święta, Światowego Dnia Pluszowego Misia obchodzonego od 2002 roku w dniu 25 listopada. Ustanowiono go w 100-tną rocznicę powstania zabawki.

I tak Pani Urszula przedstawiła dzieciom jeszcze inne misie. Był to np.: Kubuś Puchatek, którym do dziś zachwycają się dzieci. Miś ten to nieopanowany łakomczuch, o małym rozumku, który szanował i podziwiał mądrzejszych od siebie, sympatyczny towarzysz zabaw, współczuł każdemu, zabiegał o przyjaźń innych, zwłaszcza Krzysia. Następnie była mowa o misiu imieniem Colargol – jego postać stworzyła pisarka francuska dla swego synka. Wydała o nim książeczki, nagrywała słuchowiska. Jest to Miś, co zawsze śpiewać chciał, pędził stale za marzeniami i był bardzo przyjazny. Mamy też Misia Uszatka (polski miś) – bohater cyklu utworów Cz. Janczarskiego o przygodach i wędrówkach Misia Uszatka. Imię misiowi nadały dzieci w wyniku konkursu, samą postać wymyślił Janczarski, a jego portret namalował Z. Rychlicki.

Później była mowa o Misiu Paddingtonie – jest on niedźwiedziem południowo – amerykańskim, który wyemigrował z Peru do Anglii by znaleźć przyjaciół. Są o nim książki, a także filmy dla dzieci. Była także mowa o Troskliwych Misiach – jest to grupa dziesięciu uroczych, futrzanych przyjaciół, z których każdy ma specjalną misję. Troskliwe Misie uczą ludzi, jak opiekować się i dbać o drugiego człowieka. Każdy miś ma na brzuchu jasno pomalowany obrazek, pokazujący światu, o jaką dziedzinę troszczenia się każdy z nich dba. Jest Miś Snu, Pocieszenia, Przyjaźni, Zabawy, Szczęścia, Nastroju, Miłości, Dzielenia, Czułości i Życzeń. Pani Szuster opowiadała jeszcze o innych misiach takich jak: Miś Pluskatek – fiński bohater znajduje się na znaczkach i napisano o nim 26 książeczek. Była mowa o Misiu imieniem Rupert z brytyjskiego serialu animowanego z 2006 roku. Mamy także polskiego Plastusia i amerykańskiego Misia Yogi, a także filmowe Gumisie oraz Maszę i Niedźwiedzia. Mamy jeszcze bardzo dużo różnych misiów lecz  myślę, że napisałam o najważniejszych i najbardziej znanych.

Po skończonej prelekcji Pani Urszula pokazała dzieciom album z misiami pięknie wykonany specjalnie dla dzieci niewidomych, które przez dotyk rozpoznają co to za miś znajduje się na danym obrazku. Album zrobił dużą furorę wśród zebranych dzieci, bo podchodziły do biurka zamykały oczy i wcielały się w dzieci niewidome dotykając paluszkami misiów i opowiadając co znajduje się na danym obrazku. Dzieci miały także z sobą swoje ulubione maskotki, które wraz z nimi zostały uwiecznione na zdjęciach. Wszyscy zebrani pięknie podziękowali za pokaz i wykład o misiach. 

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast