Narodowe Czytanie 2021

W roku 2021 przypada X edycja Narodowego Czytania.  W Naszej gminie, odbędzie się ono po raz siódmy 04.09. o godz. 17.00 w Zalasowej w ogrodzie  sensorycznym przy Zespole Szkolno — Przedszkolny w Zalasowej, a organizatorem będzie, jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach. Do współpracy tegoż wydarzenia zaproszono Klub Miłośników Poezji — Stowarzyszenie Zalasowian, Zespół Szkolno — Przedszkolny w Zalasowej, Ochotnicza Straż Pożarna w Zalasowej, Dyskusyjny Klub Książki w Zalasowej, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza,  Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. 

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.”

W naszej gminie Narodowe Czytanie odbywało się naprzemiennie w Ryglicach Zalasowej i Lubczy. W 2016 roku „Quo Vadis” przeczytał dla nas m.in. polski aktor filmowy i teatralny Tomasz Schimscheiner. Rok 2020, pod każdym względem inny, zaznaczył się  w historii NC odmienną, niż do tej pory formą on-line, którą można obejrzeć Na kanale YouTube UM Ryglice.

Tegoroczne Narodowe Czytanie swym patronatem objął Burmistrz Ryglice Paweł Augustyn.

 

Print Friendly, PDF & Email

Załączniki:

Keyboard Shortcuts

g then h → home Go to front page
g then l → login Go to login page
g then d → dashboard Go to admin dashboard
g then c → comment Go to comment edit page
g then t → themes Go to themes page
g then p → plugins Go to plugins page
g then u → users Go to users page
g then s → settings Go to settings page
? → help Toggle the help area
/ → search Focus the search box
d → debug Toggle the debug bar
r → reload Reload the current page
e → edit Edit current post
p then a → post all All post listing
p then n → post new Create new post
Shift + p then a → page all All page listing
Shift + p then n → page new Create new page
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast