Noc Bibliotek w Zalasowej

Przygotowanie do Nocy Bibliotek rozpoczęły się już pod koniec września. Grupa wspaniałych wolontariuszy — młodzieży spotkała się, by podczas burzy mózgów zarysować kształt mającego się odbyć wydarzenia. Najbardziej czasochłonnym zadaniem było wymyślenie zagadek. Od strony logistycznej nie było to łatwe zadanie, ale podołaliśmy.

Tuż przez 17.00 w piątkowy wieczór 4 października przed wejściem do Biblioteki następowała rejestracje uczestników. Każdy przydzielony był do grupy o fantazyjnej nazwie produktów polskiego producenta czekoladek. I tak powstały cztery ekipy: Malagi, Tiki Taki, Kasztanki i Mieszanka Krakowska. W progi Pokoju Zagadek zaprosił wszystkich Willy Wonka z Fabryki Czekolady i przedstawił fabułę pokoju zagadek. Po wejściu drzwi zostały zamknięte na klucz, a warunkiem wydostania się było znalezienie klucza. Grupy przystąpiły do rozwiązywania zagadek. Pierwszym zadaniem było odszyfrowanie i zalezienie książki przy pomocy szyfru Ottendorfa. Każda ekipa otrzymała klucz, którym były „Kwiaty polskie” Juliana Tuwima, długopis z lampką UV oraz szyfr. Po znalezieniu kolejnej książki uczestnicy znaleźli następne zadanie, którym było sudoku. Po jego rozwiązaniu oznaczone cyfry wskazały liczbę, która wpisana w specjalny ciąg cyfr stworzyła identyfikator, który po wpisaniu do katalogu komputerowego odsyłał do kolejnej książki. W niej znajdował się tangram, na którym po ułożeniu można było przy pomocy promieni UV odczytać miejsce ukrycia kolejnej podpowiedzi. Tą zaś była krzyżówka, której hasło wskazywało ostatnią książkę. W niej ukryty był kod do kłódki zamykającej tajemnicze pudełko. Po jego otwarciu uczestnicy przekonali się, że to jeszcze nie koniec zagadek. Znaleźli tam puzzle oraz wskazówkę „Połączcie siły”. Oznaczało to, że wszystkie grupy znalazły fragment jednej fotografii, która po wspólnym ułożeniu w całość pokazała, kto skrywa klucz do biblioteki. Okazało się, że to Julian Tuwim. Po wydostaniu się z pokoju zagadek na wszystkich czekała słodka nagroda – czekoladki, Malagi, Kasztanki, Tiki Taki i Mieszanka Krakowska.

Po tak emocjonującym zadaniu na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Panią Anastazję Osowską oraz wolontariuszy: pyszne kanapeczki, oraz napoje.

W drugiej części Nocy Bibliotek odbyła się projekcja filmu „Ptyś i Bill”, na którym nie zabrakło również popcornu. W Nocy Bibliotek uczestniczyło 19 osób i 8 wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy:

Aleksandra Golec

Izabela Golec

Krystian Knapik

Patrycja Klag

Przemek Stepek

Jakub Stepek – foto

WiktoriiaZalas

Patrycja Zegar

 

M. Zegar

GBP Filia w Zalasowej

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast