Noc Biblioteka 2020 w BP w Zalasowej

Rok 2020 jest szczególny pod wieloma względami.  Również Noc Bibliotek odbyła się BP w Zalasowej nietypowo. Po pierwsze był to raczej Dzień Bibliotek, a po drugie nie odbył się w bibliotece.

NB zainaugurowała gościnnie p. Grażyna Lesiak, przewodnicząca KGW w Zalasowej wierszem Jacka Cygana, specjalnie na tę okazję napisanym. Można go obejrzeć tutaj: Inauguracja Nocy Bibliotek w BP w Zalasowej 

Jako że hasło tegorocznej NB to „Klimat na czytanie” postanowiliśmy zostać w temacie eko i wyjść poza bibliotekę, na świeże powietrze. Zorganizowaliśmy wyjazd plenerowy na Ekowarsztaty z Włóczykijem do Jamnej k. Zakliczyna, organizowane przez Fundację W Drodze Do Marzeń. W Schronisku Dobrych Myśli grupa 18 dzieci oraz kilkoro rodziców wysłuchała wykładu p. Pawła z Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Tematyka wykładu obejmowała florę i faunę Ciężkowicko — Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, zasady funkcjonowania w parku krajobrazowym, w rezerwacie i w parku narodowym. Poznaliśmy najciekawsze obiekty przyrodnicze występujące na terenie parku, a także ciekawostki dotyczące życia pszczół, szerszeni, wilków, dokarmiania zwierząt i wspólnego koegzystowania człowieka ze zwierzętami dzikimi.

W części warsztatowej uczestnicy zbudowali budkę lęgową dla ptaków, a w minikonkursie niektóry udało się zdobyć nagrody.

Potem wszyscy udaliśmy się w teren, by poprzez udział quest`cie zapoznać się ciekawostkami znajdującymi się w najbliższym otoczeniu Schroniska Dobrych Myśli. Było to mrowisko, głaz kalcytowy, samotna sosna oraz polodowcowe głazy narzutowe, które licznie występują na terenie całego Ciężkowicko — Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Już dość wygłodniali dotarliśmy przez ściernisko do schroniska, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Podziękowaliśmy p. Adamowi Gancarkowi, prezesowi fundacji, za miłe spędzenie sobotniego przedpołudnia i udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Jamnej. Znajduje się tam ośrodek dominikański z  kościołem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei oraz Domem Św. Jacka, oraz miejsce pamięci narodowej.  W tych to właśnie rejonach działał od lipca do listopada 1944 roku 1 batalion partyzancki 16 pp. Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego – „Leliwy” – batalion „Barbara”.

Niemałą atrakcją dla uczestników były zwierzęta mieszkające na Jamnej: konie oraz osioł Janusz z rodziną. O godzinie 14.00 wszyscy udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Mamy nadzieję, że zarówno dzieci jak i rodzice spędzili czas miło i pożytecznie, poznając nie tylko walory przyrodnicze, turystyczne, ale i historyczne najbliższej okolicy.

Print Friendly, PDF & Email

Keyboard Shortcuts

g then h → home Go to front page
g then l → login Go to login page
g then d → dashboard Go to admin dashboard
g then c → comment Go to comment edit page
g then t → themes Go to themes page
g then p → plugins Go to plugins page
g then u → users Go to users page
g then s → settings Go to settings page
? → help Toggle the help area
/ → search Focus the search box
d → debug Toggle the debug bar
r → reload Reload the current page
e → edit Edit current post
p then a → post all All post listing
p then n → post new Create new post
Shift + p then a → page all All page listing
Shift + p then n → page new Create new page
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast