O dokarmianiu zwierząt zimą – prelekcja dla seniorów w Zalasowej

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, to instytucja, z którą GBP W Ryglicach współpracuje od lat. 

W dniu wczorajszym 3 grudnia p. Michał Karczmarz z oddziału tarnowskiego wygłosił wykład dla grupy 14 osób zalasowskiego Klubu Seniora, którego tematem była migracja zwierząt na zimę oraz dokarmianie tych, które pozostają z nami na czas zimowy. Mimo że temat wydaje się dość obeznany, to uczestnicy mogli usłyszeć wiele ciekawostek, o których do tej pory nie mieli pojęcia oraz zadawali szereg pytań.

Ciekawą informacją dla zebranych była ta, dotycząca kierunków migracji bocianów i ich zmiany spowodowanej działalnością człowieka. Odkąd tereny północnej Afryki stały się terenami konfliktów, bociany omijają obszar  Libii, gdyż są one masowo zestrzeliwane. Dlatego wybierają drogę wschodnią w kierunku Rumunii, Bułgarii przez Turcję, Syrię, Izrael, Egipt,  nad Jezioro Czad  dalej wschodnią Afryką aż do RPA. Z kolei z terenów polarnych przylatują do nas na zimę ptaki takie jak gil, jemiołuszka i sikorka i to właśnie je dokarmiamy. Trzeba pamiętać, by ustawić karmnik w zacisznym miejscu, nie podawać chleba, który szybko pleśnieje i utrzymywać czystość karmiaka, by choroby nie rozprzestrzeniały się na ptaki domowe.

Pan Michał przybliżył zebranym zwyczaje niedźwiedzi, zajęcy wilków, saren, lisów czy kontrowersyjny teraz temat dzików. Wzrost populacji dzików spowodowany jest ich nadmiernym dokarmianiem przez myśliwych. Konkludując, zbyt duża ingerencja człowieka w jakąkolwiek dziedzinę przyrody zawsze odwraca się przeciwko niemu.

M. Zegar

GBP Filia w Zalasowej

 

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast