Płazy i ich ochrona gatunkowa – ZPKWM w Kowalowej

http://www.zpkwm.pl/tl_files/parki/img/logo_zpkwm.pngNa zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w  Ryglicach  w dniu 1 lutego 2018 roku do Szkoły Podstawowej w Kowalowej przybyła pracownica Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – Pani Patrycja Łabuz-Walczak. Na wstępie Pan dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalowej bardzo serdecznie przywitał i przedstawił zebranym na sali Panią Patrycję Łabuz – Walczak oraz pracownika GBP w Ryglicach, Marię Kajmowicz. Pragnę nadmienić, że pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego już od wielu lat prowadzą działalność edukacyjną, skierowaną do uczniów wszystkich typów szkół w różnym wieku, a także do osób dorosłych, aby wyzwolić wśród nich właściwe postawy wobec przyrody. Takie właśnie pierwsze spotkanie edukacyjne pt. „Płazy i ich ochrona gatunkowa” odbyło się w Szkole Podstawowej w Kowalowej. Grupa I czyli dzieci od klasy 0 –III wzięły udział w tym spotkaniu,  które zaczęło się o godzinie 850 i trwało do godziny dziesiątej. W spotkaniu uczestniczyło 35 dzieci i 3 osoby dorosłe (razem 38 osób).

Spotkanie dotyczyło płazów i ich ochrony gatunkowej. Pani Patrycja rozpoczęła spotkanie bardzo sympatycznie a mianowicie od kilku zagadek o żabkach i ropuchach. Po miłym rozpoczęciu pani prowadząca opowiedziała dzieciom o naszych płazach i ich ochronie, urozmaicając swoje ciekawe wypowiedzi prezentacją multimedialną. Dzieci chętnie zgadywały zagadki i zgłaszały się do odpowiedzi, brały bardzo czynny udział w tym spotkaniu.

Pani prowadząca spotkanie najpierw opowiedziała dzieciom o życiu i rozwoju żab oraz ropuch. Między innymi dzieci dowiedziały się, co to jest kijanka i jak rozwija się z niej żabka. Uczniowie chłonęli wiedzę o tym, że żaby są płazami, skaczą i rechoczą, mają gładką skórę, a ropuchy – chociaż też są płazami – mają pomarszczoną skórę i nie skaczą, a chodzą. Oprócz tego można się było dowiedzieć, że płazy są zmiennocieplne: mają wilgotną skórę i śliską, bez łusek, są zimne w dotyku. Do płazów  zaliczyć trzeba także jaszczurkę traszkę a także salamandrę plamistą (ma skórę która zawiera truciznę powodującą paraliż). Wśród płazów jest także traszka grzebieniasta, której samica jest większa i bardziej kolorowa niż samiec. Płazem jest także ropucha paskówka – na grzbiecie ma pasek, a jej skrzek jest inny niż u zwykłych żab. Spotkać możemy jeszcze ropuchę szarą, a także zieloną (częściej spotykana w stronę Dąbrowy Tarnowskiej, bliżej Wisły).

Do płazów zaliczyć należy też żabę moczarową (może być niebieska lub fioletowa), żabę trawną, która żyje na lądzie , a do wody wchodzi tylko na okres godowy. Żyją u nas żaby jeziorkowe oraz kumaki górskie i nizinne (pod brzuchem kolorowe czyli trujące). Spotykamy też w naszych stronach rzekotki drzewne (mają przylgi  na nogach aby mogły się trzymać drzew).     Płazy przeważnie żyją w wodzie, w stawach, na drzewach i na lądzie. Dzieci dowiedziały się również co należy robić aby chronić je przed wyginięciem jak im pomagać. Można by tak jeszcze godzinami rozmawiać na ten temat, ale czas kończyć 

Na zakończenie dzieci pięknie podziękowały przybyłym gościom i wróciły do swoich sal na lekcje. Serdecznie dziękuję Pani Patrycji Łabuz pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego za ciekawy wykład i prezentację multimedialną, a także za miłą i owocną współpracę. Dziękuję ponadto wszystkim dzieciom i paniom za udział w spotkaniu.


 

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast