Prelekcja „100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”

W dniu 25 maja 2018 roku o godz. 11.00 w Pałacu pod Dębami w Zalasowej odbyła się prelekcja pt. „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” wygłoszona przez panią Urszulę Szuster. W spotkaniu wzięli udział uczniowie 2 i 3 klas gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej.
W czasie prelekcji uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących faktów dotyczących historii odzyskania niepodległości. Bohaterowie tamtych czasów, pomimo aresztowań, szykanowań ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość. Pani Prelegentka przypomniała młodzieży o najważniejszych datach i nazwiskach poległych za ojczyznę rodaków. Zwróciła uwagę na to, że wolność okupiona była ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem kilku pokoleń Polaków. Omówiona została również lektura „Kamienie na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Powieść jest dokumentem poświęcenia, hołdu i patriotyzmu młodych patriotów, którzy oddają życie ofiarnie, nie mając wątpliwości, że trzeba walczyć.
Dziękuję Pani Urszuli za wygłoszenie prelekcji, dyrekcji oraz nauczycielom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej, a także pracownikom Ośrodka Kultury w Ryglicach filia w Zalasowej, za pomoc w organizacji spotkania.

Pawłowicz Edyta

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast