Prelekcja „Polskie Skarby Unesco”

Dnia 19 marca Biblioteka w Ryglicach zorganizowała prelekcję pt. „Polskie Skarby Unesco” na którą zostali zaproszeni Seniorzy z Klubu Samopomocy działającym przy GOPS-ie w Ryglicach.
Zgodnie z przysłowiem „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” udaliśmy się na wirtualną wycieczkę od morza po Tatry. Prelekcji towarzyszyła prezentacja zdjęć oraz filmy, dzięki którym mogliśmy podziwiać omawiane zabytki. Na początku spotkania wyjaśnione zostało pojęcie „Unesco”, za którym rozumiemy Organizację Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury.
Podróż rozpoczęła się od urokliwego i znanego wszystkim Krakowa. Nie mogło zabraknąć wspomnienia o Smoku Wawelskim, Wawelu, Kościele Mariackim czy Kazimierzu. Kolejnym punktem była Wieliczka – Kopalnia Soli Kamiennej, odwiedzana bardzo chętnie przez turystów z całego świat. Dalej omawiany był Auschwitz – Birkenau to zespół nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych, miejsce zagłady, nazywane również „Fabryką śmierci”. Obecnie w tym miejscu zostało utworzone muzeum, które rocznie odwiedza blisko 2 miliony osób. Dotarliśmy również do Białowieży – ostatniej pierwotnej Puszczy, odznaczającej się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. Zachowały się tam jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich, a także największa populacja wolnego żubra na świecie. W stolicy Polski – Warszawie wirtualnie zwiedziliśmy: Stare miasto, Warszawską Syrenkę i Zamek Królewski. Zamość – perła renesansu to wyjątkowe miasto, ze względu na swój unikatowy w skali światowej układ architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta. „Zwiedziliśmy” również Toruń, który oczarował wszystkim urokliwymi, gotyckimi zabytkami. Godny uwagi jest również Malbork, gdzie znajduje się krzyżacka twierdza, obecnie siedziba Muzeum Zamkowego. Kalwaria Zebrzydowska położona jest w malowniczym Pogórzu Makowskim, to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych. To tętniące miejsce kultu Pielgrzymów, których liczba sięga miliona rocznie. Świdnica i Jawor – Ewangelickie Kościoły Pokoju to największe drewniane Kościoły w Polsce, corocznie odbywają się z nich „Koncerty pokoju”, w wykonaniu artystów z Polski, Czech i Niemiec. Ostatnim punktem „wycieczki” był Wrocław – hala stulecia wpisana na listę Unesco w 2006 roku. Obecnie hala i jej okolice są bardzo licznie odwiedzane przez zwiedzających nie tylko ze względu na samą halę, ale także na bliskość Pergoli z Fontanną Multimedialną, Ogrodem Japońskim oraz zoo.
W kolejnej części spotkania za pomocą różnych aplikacji multimedialnych wyszukiwaliśmy inne ciekawe miejsce w Polsce. Na zakończenie spotkania Panie Seniorki wspólnie, pracując w grupach umiejscowiły zdjęcia rozsypanych zabytków na mapie Polski.

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast