Prelekcja pt.: ,,Poznajemy postać Ireny Sendlerowej” – BP w Lubczy

17 maja 2018 roku do Biblioteki Publicznej w Lubczy zawitał specjalny gość. Pani Prelegentka – Urszula Szuster.  Nie jest to pierwsze spotkanie z nami, ponieważ już kilkakrotnie mieliśmy przyjemność posłuchać wykładów o znanych osobach z ust Pani Urszuli.  Tym razem Pani Prelegentka przyjechała do nas, aby opowiedzieć o wybitnej postaci, która swoimi zasługami wzbudza podziw u każdego – Pani Irenie Sendlerowej.  W owocnym spotkaniu uczestniczyło 14 dzieci    z klasy V z Zespołu Szkół w Lubczy.

Na początku wykładu Pani Urszula przedstawiła najważniejsze informacje o Irenie Sendlerowej. Między innymi takie, że urodziła się kilka lat przed wybuchem II wojny światowej, bo 15 lutego 1910 roku. Zmarła mając lat 98 – 12 maja 2008 roku. Gdy wybuchła wojna miała lat 29. ,,Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką” – tak  mówiła Irena Sendlerowa.

Pani Urszula Szuster wspomniała także, że Irena Sendlerowa zaczęła pomagać Żydom długo przed powstaniem getta  w Warszawie. W grudniu 1942 roku utworzona Rada Pomocy Żydom „Żegota” mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Współpracowała z polską organizacją pomocową działającą pod niemieckim nadzorem i organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je      w przybranych rodzinach, domach dziecka  i u sióstr katolickich w Warszawie i w innych miejscach. Gestapo aresztowało ją w 1943 roku. Torturowano ją, a w końcu skazano na śmierć. „Żegota” uratowała ją, przekupując niemieckich strażników.

Pani Urszula Szuster zwróciła także uwagę na liczne zasługi Ireny Sendlerowej. W 1965 roku została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1983 roku zasadziła drzewko  w Lesie Sprawiedliwych Instytutu. 10 listopada 2003 Prezydent RP odznaczył ją Orderem Orła Białego. W 2007 roku od dzieci dostała Order Uśmiechu. Ostatnie lata życia spędziła w domu Bonifratrów w Warszawie.

 

Mirosława Trojan 

 

Print Friendly, PDF & Email
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast