Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Zalasowej

Spotkanie DKK listopad 2018

21 listopada o godz.17.00 członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w pełnej obsadzie przybyli do Biblioteki Publicznej w Zalasowej na kolejne spotkanie z książką.
Omawianą lekturą na listopadowym spotkaniu była najnowsza książka Pauliny Wilk, pt. „Znaki szczególne”.
To prywatny zapis dorastania w czasie demokratycznych przemian. Osobista i poruszająca historia do rodzinnego czytania. Współczesna Polska ujęta w autobiograficznej opowieści trzydziestolatki, która razem z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością. Zapiski obejmują okres od lat osiemdziesiątych XX wieku do dnia dzisiejszego. „Znaki szczególne” są zapisem dorastania w wolności, która także dzieciom i nastolatkom postawiła zaskakujące wyzwania. Ostatni obywatele PRL, a jednocześnie pierwsi obywatele wolnej Polski – są generacją szczególną. Przecięci na pół, starzy i nowi zarazem. Wychowani w poczuciu równości i oswojeni z niedostatkiem, ale dorastający w atmosferze rywalizacji i wielkich szans.

Przy pysznym cieście i aromatycznej kawie wywiązała się dyskusja na temat omawianej książki. Członkami DKK zawładnęła refleksja nad minionymi latami oraz pojawiło się odwieczne pytanie: Co wyrośnie z naszych dzieci?, Czy potrafimy przekazać młodemu pokoleniu wartości, w których zostaliśmy wychowani?
Dzisiejszy nowy, ale niekoniecznie lepszy świat oferuje młodym z jednej strony kolorowy świat technologii i różnorodnych możliwości rozwoju. Natomiast z drugiej strony odbiera im: czas wolny, wspólną przestrzeń, zdolność bycia razem i budowania kompromisów. My jako dorośli wychowani w dwóch odmiennych światach mamy obowiązek odważnie przekazywać wartości i zasady postępowania, które dziś uważane są za niemodne i przestarzałe.
Zapamiętajmy, że szacunek do starszych i drugiego człowieka, empatia, bezinteresowność oraz uczciwość są wartościami niezmiennymi i ponadczasowymi.
W spotkaniu wzięło udział 7 członków klubu.
Burza Małgorzata

Print Friendly, PDF & Email

Keyboard Shortcuts

g then h → home Go to front page
g then l → login Go to login page
g then d → dashboard Go to admin dashboard
g then c → comment Go to comment edit page
g then t → themes Go to themes page
g then p → plugins Go to plugins page
g then u → users Go to users page
g then s → settings Go to settings page
? → help Toggle the help area
/ → search Focus the search box
d → debug Toggle the debug bar
r → reload Reload the current page
e → edit Edit current post
p then a → post all All post listing
p then n → post new Create new post
Shift + p then a → page all All page listing
Shift + p then n → page new Create new page
Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast