Wizyta przedszkolaków w Bibliotece Publicznej w Lubczy

We środę 20 lutego bieżącego roku do Biblioteki Publicznej w Lubczy zawitały przedszkolaki z grupy 0A w liczbie 25 osób oraz ich Panie Wychowawczynie. Było to pierwsze ich spotkanie z biblioteką. Jego celem było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz zapoznanie maluchów ze zbiorem bibliotecznym. Nie zapomnieliśmy także o przedstawieniu dzieciom zbiorów bibliotecznych dostosowanych do ich wieku.

Po wesołym przywitaniu pani Bibliotekarka wyjaśniła dzieciom na czym  polega różnica pomiędzy księgarnią a biblioteką. Prowadząca spotkanie zapytała dzieci czy posiadają swoje własne zbiory książeczek w domu. Wyjaśniła, że taka biblioteczka nazywana jest domową. Doinformowała maluchy, że jest jeszcze biblioteka publiczna, czyli taka, w której się obecnie znajdują, oraz szkolna.

Dzieci usłyszały także wyjaśnienia słowa ,,czytelnik”. Pani Bibliotekarka opowiedziała na przykładzie jednego z uczestników zajęć, jak wygląda wypożyczenie książeczki. Pokazała również kącik, który jest przeznaczony specjalnie dla najmłodszych czytelników.

Najmłodsi goście opisywali także przedstawione przez Panią Bibliotekarkę książki (gruba – cienka, duża – mała) oraz starały się rozpoznać tytuły bajek po ilustracjach. Dzieci zobaczyły także egzemplarz zniszczonej książeczki. Wysłuchały, że należy szanować książki, aby inni czytelnicy mieli okazję je przeczytać.

Pod koniec spotkania Pani Bibliotekarka zadała dzieciom cztery pytania, które brzmiały:

• Kto czyta Wam książki?
  • Jak często?
  • Czy lubicie, jak wam ktoś czyta?
  • Jakie książki znacie?

Maluchy z radością odpowiadały na zadane pytania. Atmosfera na spotkaniu była bardzo przyjemna. Dzieci dowiedziały się wielu przydatnych informacji o bibliotece, książkach i wypożyczaniu ich.

Mirosława Trojan