Wycieczka kl.I do BP w Lubczy

Uczniowie kl. I Zespołu Szkół w Lubczy  4 marca 2020 r. zawitali w gościnne progi miejscowej Biblioteki Publicznej. Dla większości dzieci nie była to pierwsza wizyta, ponieważ regularnie wypożyczają tutaj ciekawe książki, przychodząc z rodzicami czy starszym rodzeństwem.

Na początku  spotkania rozmawialiśmy  o rodzajach bibliotek (np. szkolna, publiczna), o sposobie rozmieszczenia książek w bibliotece publicznej, otym, gdzie dzieci mogą znaleźć  książeczki dla siebie. Następnie przypomnieliśmy sobie skąd biorą się książki, czyli drogę od autora do czytelnika. Mali goście na przykładach omawiali różnice pomiędzy poszczególnymi książkami, szukali nazwiska autora, ilustratora, tłumacza oraz tytułu. Potem bibliotekarka zadawała uczniom pytania tworzące „Kodeks małego czytelnika”, na które dzieci odpowiadały „prawda” lub „fałsz”, a dotyczyły one sposobu traktowania książek, zwłaszcza wypożyczonych z biblioteki.

Przyszedł też czas na rozwiązywanie zagadek związanych z tytułami bajek. Mali czytelnicy pochwalili się świetną znajomością utworów, nawet tych mniej popularnych.

Na koniec spotkania przeczytaliśmy baśń H. Ch. Andersena pt. „Calineczka”, a przed wyjściem z Biblioteki dzieci otrzymały zakładki do książek, które mogły ozdobić wedle własnego uznania.

W spotkaniu wzięło udział osiemnaścioro pierwszoklasistów.