Zajęcia biblioterapeutyczne pt.: ,,Uczymy się rozumieć naszych czworonożnych przyjaciół” – BP w Lubczy

W poniedziałek 7 października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Lubczy odbyły się zajęcia biblioterapii, których uczestnikami było sześcioro dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego w Lubczy.

Temat spotkania z małymi gośćmi nawiązywał do obchodzonego 4 października ,,Światowego Dnia Zwierząt”. Zostali oni zapoznani z serią książeczek dla dzieci ,,Misia i jej mali pacjenci”.

Misia to wesoła siedmiolatka, która wraz z rodzicami i ukochanym pieskiem Popikiem mieszka w niewielkim miasteczku. Ma rude włosy, pełne radości oczy, a na jej buzi można doliczyć się kilkunastu piegów. Misia uwielbia truskawki i kakao z pianką, lubi zbierać kolorowe liście, malować farbami i czytać o przygodach swojego ulubionego bohatera – doktora Dolittle, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Misia w swoim domku na drzewie prowadzi lecznicę. Pomaga chorym ptakom, wiewiórkom, jeżom i innym potrzebującym.  Z książki Anieli Cholewińskiej-Szkolik przeczytano bajeczkę pt.: ,,Kolczasty Pacjent”. Następnie fragment został omówiony przez wszystkich uczestników. Doszliśmy do wniosku, że małe, bezbronne stworzenia zasługują na pomoc oraz dobre traktowanie. Należy się nimi opiekować, jeśli są zwierzętami domowymi i dbać o leśne stworzenia poprzez dokarmianie ich w mroźne zimy. Dzieci także wypowiadały się na temat swoich czworonożnych przyjaciół, sposobów opieki nad nimi i tego, co im daje obecność zwierzątka w domu.

Następnie dzieci dostały układankę dydaktyczną, która pomaga poznać zwierzęta oraz ich środowisko. Uczestnicy zajęć do elementu z obrazkiem zwierzęcia musieli dopasować:

• nazwę zwierzęcia
  • rysunek środowiska, w którym żyje – mieszka
  • czym się żywi.

Po ułożeniu układanka została krótko omówiona. Okazało się, że wszystkie dzieci wiedziały gdzie żyją poszczególne zwierzątka oraz co jedzą.

Na końcu zajęć podsumowaliśmy wszystkie wiadomości zebrane podczas spotkania. Dzieci opuściły progi biblioteki z uśmiechem na twarzy oraz deklaracją pomagania bezbronnym zwierzętom.

Lidia Smoleń