,,Zwierzęta – nasi wierni przyjaciele” – lekcja biblioteczna w Przedszkolu w Lubczy

Z okazji obchodzonego 4 października ,,Światowego Dnia Zwierząt” Biblioteka Publiczna w Lubczy zorganizowała lekcję biblioteczną dla 5, 6-latków z Oddziału Przedszkolnego w Lubczy. Z uwagi na warunki pogodowe zajęcia odbyły się w Zespole Szkół.

Na początku spotkaniu porozmawialiśmy na temat zwierząt. Razem z dziećmi stwierdziliśmy, że mogą stać się naszymi wiernymi powiernikami. Zarówno dorośli, jak i dzieci zachwycają się przeróżnymi czworonogami. Często psy, koty, konie stają się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Jednak nie wszystkie zwierzęta mają dom, w schroniskach znajdują się rożne zwierzęta, które straciły schronienie, bądź nigdy go nie miały. Następnie dzieci wysłuchały kilku krótkich łamigłówek, na podstawie których musiały odgadnąć, jakie zwierzątka są w nich opisywane. Oto jedna z nich:

,,Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę,

zbieram orzeszki, kiedy je zobaczę,

jestem dumna z kity, co ją rudą noszę.

Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę.”

Dzieci odgadły prawidłowo nazwy wszystkich zwierząt. Nadszedł czas na podzielenie zwierząt na domowe i leśne. Po jednej stronie tablicy przymocowano domek, który symbolizował zwierzęta domowe, po drugiej – las, który symbolizował zwierzęta leśne. Następnie zostały przybliżone dzieciom różnice pomiędzy zwierzętami domowymi a leśnymi. Zwierzęta domowe to takie, które trzymają ludzie w swoich domach, by mieć zwierzęcego przyjaciela. Zaliczamy do nich m.in.: psy, koty, świnki morskie, rybki, szynszyle, króliki, kanarki, papugi. Natomiast zwierzęta leśne, które możemy spotkać na leśnych ścieżkach to np. dziki, wilki, sarny, jelenie, zające czy jeże. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także kilku informacji o środowisku życia tych zwierząt. Zwierzęta leśne żyją w lasach, w tym miejscu szukają pożywienia. Kiedy zbliża się noc, te zwierzęta, które prowadzą dzienny tryb życia, szukają miejsc do spoczynku. W lasach żyją też te zwierzęta, które, kiedy jest ciemno, zaczynają polować. Natomiast zwierzęta domowe są zależne od swoich właścicieli, dlatego powinniśmy o nie dbać. Podawać jedzenie o określonych porach, pamiętać o podawaniu świeżej wody, o wizytach kontrolnych w poradni weterynaryjnej. Jeśli dane zwierzę potrzebuje również chwil zabawy, to je mu trzeba zapewnić.

Następnie dzieci zostały zapoznane z serią książek: ,,Misia i jej mali pacjenci”. Wysłuchali czym zajmuje się mała Misia. Porozmawialiśmy także o schroniskach dla zwierząt. Dzieci wiedziały, że w takich miejscach również są przyszli, czworonożni przyjaciele.

W dalszej części zajęć dzieci zostały podzielone na 5, 6-latki, a potem na grupy dwuosobowe. Uczestnicy dostali karty pracy, na których musieli dopasować zwierzątka do ich cieni. Kolejnym zadaniem było policzenie zwierzątek widniejących na kartkach. Potem przyszedł czas na ulubione zadanie dzieci, czyli układanie puzzli. Młodsze dzieci dostały układankę z pięcioma elementami, natomiast starsze – z dziesięcioma. Wszystkie grupy poradziły sobie znakomicie. Po wykonanych zadaniach dzieci poprosiły o piosenkę „Idziemy do Zoo”. W jej rytm radośnie tańczyły naśladując zwierzęta wymienione w utworze.

Na zajęciach nie mogło zabraknąć części plastycznej. Dzieci dostały gotowe już kartki papieru z naklejonymi kolorowymi liśćmi, przekrojone ziemniaki oraz wykałaczki. Ich zadaniem było stworzenie wymarzonego jeża. Mali plastycy poradzili sobie świetnie. Z plasteliny dokleili ryjki, noski oraz oczy. Niektóre jeże miały nawet rzęsy!

Lekcja biblioteczna trwała półtorej godziny i uczestniczyło w niej 25 osób. Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom zajęć za ciepłe przyjęcie.

Lidia Smoleń