ACADEMICA

W naszej bibliotece można korzystać z największej w Polsce cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica. Wszystkim zainteresowanym udostępniamy bazę publikacji naukowych, które obejmują: podręczniki, czasopisma, a także artykuły. Zapraszamy do naszej Biblioteki, gdzie znajduje się terminal, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z wypożyczalni. Na dzień dzisiejszy baza liczy ponad trzy i pół miliona publikacji.

Zasady korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA

  1. Należy zapisać się do Biblioteki w Ryglicach
  2. Złożyć oświadczenie (załącznik do regulaminu użytkownika wypożyczalni Academica)
  3. Nadanie loginu i hasła do konta
  4. Logowanie na podstawie nadanych uprawnień
  5. Po zalogowaniu możliwość korzystania z wszystkich publikacji*

*Wyjątek stanowią publikacje chronione prawem autorskim. W pierwszej kolejności należy dokonać rezerwacji na dedykowanym terminalu.

Rodzaje dostępów

Ograniczony – Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica.

Nieograniczony – Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.

Ważne

  1. Przystąpienie do systemu, jak i dalsze korzystanie jest bezpłatne zarówno dla instytucji, jak i użytkowników.
  2. W Academice udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym.
  3. Oprócz przeszukiwania zasobów i ich wyświetlania (tj. publikacji z domeny publicznej lub licencjonowanych), zarejestrowany użytkownik może m.in. rezerwować publikacje na wybranym terminalu w danej instytucji, zarządzać swoją rezerwacją, tworzyć notatki do publikacji, dodawać wyszukiwane publikacje do ulubionych.