Przygotowania do pszczelego święta w Lubczy

Na 20 maja 2022 r. Biblioteka w Lubczy we współpracy ze Szkołą Podstawową zaplanowała obchody Światowego Dnia Pszczół. Przed tym dniem Pani bibliotekarka przeprowadziła 17 maja szereg spotkań edukacyjnych, aby przyszli uczestnicy Święta byli niejako wprowadzeni w temat.
Każda z grup przedszkolnych oraz klasy drugie obejrzały prezentację o tych pożytecznych owadach. Okazało się, że fachową hodowlą pszczół zajmowali się już starożytni Egipcjanie. Omówiliśmy budowę pszczoły. Dowiedzieliśmy się, że żywią się nektarem oraz pyłkiem kwiatowym.
Swoje domy mają w ulach, ale też w dziuplach oraz barciach. Istnieje kilka gatunków pszczół, jednak nie wszystkie występują w Polsce. 
Ważne jest to, że żyją w rodzinie. Tworzą ją królowa, robotnice oraz trutnie. Osoba zajmująca się pszczołami to pszczelarz. Dba o ule,
pozyskuje miód i kontroluje stan zdrowia swoich podopiecznych. Poważnym zagrożeniem dla tych owadów są stosowane w rolnictwie pestycydy. Warto uświadamiać społeczeństwo 
jak dużą rolę odgrywają pszczoły w życiu człowieka.

Każda z grup biorących udział w zajęciach otrzymała zadanie do wykonania. Klasy drugie miały pokolorować rysunek pszczoły, podpisać elementy jej budowy oraz rozwiązać pszczeli szyfr. Klasa „0” uzupełniała cykl życia pszczoły, 5-latki pracowały nad przeprowadzeniem pszczoły przez labirynt do kwiatów. Najmłodsze 4-latki wykonały śliczne pszczółki z kółek w formie origami płaskiego.

Po tych zajęciach byliśmy gotowi na spotkanie z panem pszczelarzem i jego podopiecznymi.

bibliotekarka z grupą dzieci
siedzące dzieci
plakat życie pszczół