Spotkanie autorskie Ireny Niedzielko

Światowy Dzień Poezji 2024 był hucznie obchodzony. Biblioteka Publiczna w Zalasowej wraz z Biblioteka matką GBP w Ryglicach zorganizowała kolejne już spotkanie z poezją Ireny Wandy Niedzielko. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach. Spichlerz Dworski w Ryglicach wypełnili zacni goście: przedstawiciele samorządu, dyrektorzy szkół z gminy Ryglice, przedstawiciele organizacji działających na terenie gminy, czytelnicy, przyjaciele i miłośnicy poezji.

Poetka, w charakterystyczny dla siebie, barwny i momentami humorystyczny  sposób, opowiadała o swoim życiu, pasjach i twórczości. Irena Wanda Niedzielko z d. Słota pochodzi z Pasieki Otfinowskiej w gminie Żabno, ale od lat związana jest z gmina Ryglice. Swój los związała ze szkołami, gdzie uczyła najpierw języka rosyjskiego, a później polskiego. Trzydzieści jeden lat pracowała jako nauczycielka –   w  Szkole Podstawowej w Joninach i  w Szkole Podstawowej / Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej.  Wiersze zaczęła pisać na emeryturze. Może poszczycić się około czterdziestoma nagrodami i wyróżnieniami w konkursach poetyckich, zarówno tych regionalnych jak i ogólnopolskich. Na swoim koncie ma pięć wydanych tomików: „Przepis na złotą jesień (2020),  Wszelkie  wypadki (2021),  Krajobrazy  z  inną  zielenią (2022), Wiklinowa   bajka (2023), i najnowszy Szybsze od światła (2024). Owe dwa ostatnie tomiki były promowane podczas spotkania.

Utwory na skrzypce i flet w wykonaniu uczennicy Szkoły Muzycznej II stopnia w Tarnowie Gabrieli Gutkowskiej i  uczennicy Szkoły Muzycznej I stopnia w Tuchowie Anieli Zegar dodatkowo uprzyjemniły wieczór. Głos zabrała p. Zofia Rogowska emerytowana, wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, ówczesnej biblioteki wojewódzkiej; autorka licznych artykułów i wykładów o literaturze, recenzentka poezji. W kilku słowach wyraziła swój podziw dla całej twórczości p. Ireny.

Dalsza część spotkania upłynęła podpisywaniu zakupionych tomików, rozmowach o poezji przy kawce i ciastku.

poetka przemawiająca do grupy osób w drewnianym pomieszczeniu
Grupa czterech osób na tle drewniacych ścian