Wydarzenia Cykliczne
Tydzień z Internetem 25 - 31 Marca
Najczęściej jest to akcja informacyjna o szeroko pojętej tematyce bezpieczeństwa
korzystania z sieci (Uważni online; Zuźka i Tunio poznają Internet”)
Narodowe Czytanie pierwsza sobota września
Ogólnopolska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Gmina Ryglice włączyła się w akcje dopiero w roku 2015, kiedy to czytano fragmenty powieści „Lalki” Bolesława Prusa przy fontannie w Zalasowej. W 2016 r. Narodowe Czytanie odbyło się w mieście Ryglice, gdzie spotkaliśmy się z postaciami z dzieła „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W kolejnym roku gościliśmy w Lubczy postacie z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2018 w Zalasowej zaprezentowano fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W następnym roku ponownie akcja odbyła się w Ryglicach, gdzie czytający zmierzyli się z fragmentami pięciu nowel (wśród nich znalazły się: „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza). W roku 2020 po raz pierwszy zostało wykonane nagranie fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Woli Lubeckiej. Natomiast w 2021 roku, dzięki sprzyjającej aurze spotkanie z postaciami powieści „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej odbyło się w ogrodzie sensorycznym przy ZS-P w
Zalasowej. Polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.
Ogólnopolski dzień Głośnego Czytania 29 Września
Proponujemy, by we wszystkich przedszkolach i szkołach zainaugurować tego dnia codzienne głośne czytanie dzieciom – o ile nie nastąpiło to wcześniej („ O emocjach z robotem Photonem”)
Noc Bibliotek
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania, w niekonwencjonalny sposób
zachęcające do korzystania z zasobów bibliotek jako miejsc wspólnych, łączących
ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. („Bajkowe postacie na czerwonym dywanie”; “Czytanie wzmacnia”; ”Klimat na czytanie”; „Eko-warsztaty z Włóczykijem”)
Tydzień Bibliotek 8 - 15 Maja
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz
zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich
kręgów społeczeństwa.
Wakacje i Ferie
Dni wolne od nauki to czas do aktywnego wypoczynku, wspólnych zainteresowań,
atrakcji i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu. Obserwując, jak nasze pomysły rozbudzają ciekawość u dzieci i młodzieży, łącząc i tworząc przyjaźnie, czujemy satysfakcję z realizowanych spotkań. Widząc uśmiech na twarzach uczestników, staramy się uatrakcyjnić naszą ofertę. Nasze imprezy rozwijają zdolności i umiejętności dzieci, wywołują pozytywne emocje, rozluźniają. Pragniemy, aby codzienny stres zniknął i zastąpił go luz, śmiech, pozytywna energia i fun.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – 05 listopada
Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu
dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Dzień Postaci z
Bajek obchodzimy 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a,
chyba najbardziej znanego producenta bajek. W 2021 roku zorganizowaliśmy dla
naszych małych czytelników bal “Postacie bajkowe na czerwonym dywanie”.
DZIEŃ KOTA- 17 luty
Światowy Dzień Kota to okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym i podopiecznym
schronisk i przytulisk dla kotów. A tych, którzy z kotem żyją na co dzień, zachęcamy, byście tego dnia szczególnie rozpieszczali swoje kociaki. Niesienie pomocy może się odbyć poprzez zorganizowanie imprezy, której celem będzie zbiórka karmy i funduszy na opiekę nad kotami. Natomiast my organizowaliśmy z tej okazji m.in. spotkania pn. “Mój przyjaciel kot”.